Chybotek - siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach i można go rozkołysać.
Grupa skalna z daleka wydaje się zwykłymi kamieniami, ale z bliska aż trudno uwierzyć, że trzyma się jeszcze w jednym miejscu. Według dawnych legend głazy blokują dostęp do podziemnej jaskini, w której znajdują się ukryte skarby...
Chybotek jak dojść?
W stronę Chybotka prowadzą dwa szklaki turystyczne. Droga pierwszego oznaczonego kolorem czarnym prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby. Drugi zaś na trasie Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Dolna PKP
Przygoda nie z tej ziemi dla całej rodziny i edukacja przez zabawę. Na terenie Parku m.in.:
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 10.00 – 18.00
So-N: 10.00 – 19.00
Ceny biletów
cena biletu od 1 zł do 122 zł (bilet rodzinny)
aktualne ceny na stronie www
DINOPARK
ul. Muzealna 7
58-580 Szklarska Poręba
tel.: +48 79 55 777 55
http://dinopark.com.pl
Duża dawka zabawy dla całej Rodziny.
Godziny otwarcia
10.30 - 20.00
Ceny biletów
aktualny cennik na poszczególne atrakcje
http://parkesplanada.com/cennik/
ESPLANADA Rodzinny Park Rozrywki
ul. Pstrowskiego 5a
58-580 Szklarska Poręba
http://parkesplanada.com
IQLandia to nowoczesne centrum, w którym dzieci i dorośli bawią się nauką. Centrum z planetarium i setkami oryginalnych interaktywnych eksponatów. Jest to świat nauki i techniki, który zachwyca i zapada w pamięć. Świat fascynujących eksperymentów i mądrej zabawy! Miejsce, w którym znajdziesz odpowiedź na wiele pytań, dotkniesz eksponatów, zobaczysz jak działa ludzkie ciało. Na czterech kondygnacjach zgromadzono setki interaktywnych eksponatów, które są proste i intuicyjne w obsłudze, pozwalają na przyswojenie podstaw fizyki i chemii nawet tym najmłodszym badaczom. Miejsce warte odwiedzenia, ciekawa przygoda dla małych i dużych.
Każde DLACZEGO ma w iQLANDII swoje zabawne DLATEGO!
Areál iQLANDIA
Nitranská 10
460 07 Liberec
http://www.iqlandia.cz
Krucze Skały tworzą głównie dwie granitowe baszty, których wysokość dochodzi do 30 metrów. Na szczycie skałek istnieje punkt widokowy, z którego możemy podziwiać dolinę Kamiennej, Góry Izerskie oraz górną część Szklarskiej Poręby.
Krucze Skały leżą na wyjeździe ze Szklarskiej Poręby, tuż przy drodze krajowej nr 3 biegnącej w stronę przejścia granicznego w Jakuszycach.
https://www.karkonosze.pl/krucze-skaly-w-szklarskiej-porebie
W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 2500 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu.
Godziny otwarcia:
W ferie 2018 muzeum czynne:
- codziennie 10:00-18:00
W sezonie muzeum czynne:
- codziennie 10:00-18:00
Poza sezonem (marzec-kwiecień oraz
październik-grudzień) muzeum czynne:
- od wtorku do niedzieli 10:00-18:00
- w poniedziałek nieczynne
Muzeum Mineralogiczne Szklarska Poręba
ul. Kilińskiego 20
58-580 Szklarska Poręba
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” mieści się w willi niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912 r. - Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze - Jagniątkowie (dawniej Agnetendorf).
Dom został zbudowany w latach 1900- 1901 według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Umiejscowiona na granitowej skale rezydencja, otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha była nazwana „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień). Powstała jako willa widokowa, z której rozpościerał się cudowny widok na Karkonosze.
Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946.
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”
ul. Michałowicka 32, 58-570 Jelenia Góra
www.muzeum-dgh.pl
Atrakcja Harrachova czynna cały rok o długości 1300m, gdzie różnica wzniesień wynosi 357m.
Kolejka została wybudowana w 2002 roku i można nią wjechać na wysokość 1022 m zaledwie w 8,7 minuty. Zimą korzystają z niej narciarze, a latem turyści piesi i rowerowi.
Szczyt Čertova hora to idealna baza wypadowa na wycieczki oraz doskonały punkt widokowy. Idealne miejsce dla rodzin – obok kolejki działa plac zabaw dla dzieci, gdzie można pobawić się na gigantycznej dmuchanej trampolinie, drewnianym zamku z drabinkami oraz na innych atrakcjach.
- Długość: 1 300 m
- Różnica wzniesień: 357 m
- Przepustowość: 357 m
- Punktów: 30
fot. Tomáš Rucký
Kompleks nowoczesny basenów i SPA. Prawie 1200m2 powierzchni lustra wody, bezpłatny parking, zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny, SPA i dwa piękne parki w okolicy.
Godziny otwarcia
Codziennie w godzinach 6:00 - 22:00
Ceny biletów
https://www.termycieplickie.pl/cennik_indywidualny
TERMY CIEPLICKIE
ul. Park Zdrojowy nr 5
58-560 Jelenia Góra
tel.: +48 75 75 46 901
WJAZD DO TERM CIEPLICKICH OD UL. CERVI
Huta Szkła i Browar NOVOSAD & SYN jest kolejnym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć, mieszczącym się zaledwie 20 min samochodem ze Szklarskiej Poręby. Browar w Harrachovie, należy do atrakcji często odwiedzanych przez turystów. Jego magia polega na tym, że umożliwia rozmaite spędzenie czasu w jednym miejscu. Browar NOVOSAD & SYN (Glass Factory and Brewery Novosad & Son) to stylowa, typowo browarowa restauracja, unikalna przede wszystkim ze względu na własną produkcję piwa, która odbywa się na oczach gości. Harrachovskie piwo niefiltrowane z żywymi drożdżami jest wyjątkowe ze względu na swój znakomity smak i wysoką jakość. Smaków piwa z tego browaru można skosztować również restauracji Czarny Kamień Resort & SPA.
Browar wraz z restauracją znajduje się na terenie najstarszej prywatnej huty szkła Novosad & Syn w Czechach (została ona założona przed 1712 rokiem). Muzeum posiada zbiory szkła historycznego z produkcji harrachovskiej huty, przedstawiające wszystkie okresy produkcji i technologie wytwarzania. Znajduje się tu również ekspozycja poświęcona rozwojowi, historii i sukcesom lokalnego narciarstwa.
Zwiedzanie Huty możliwe jest przez cały tydzień (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach od 8.00 do 15.00. W sąsiedztwie funkcjonuje również duży samoobsługowy sklep mający w sprzedaży lokalne wyroby szklarskie. W czasie zwiedzania można zobaczyć ekspozycję wyrobów, halę hutniczą z piecami, szlifiernię.
fot. www.sklarnaharrachov.cz
W obiekcie Czarny Kamień Resort & SPA można podziwiać wspaniałą studnię, która powstała w czasach, kiedy ziemie Szklarskiej Poręby zamieszkiwali Walonowie. Nie tylko Szklarska Poręba kojarzy się z Walonami, ale również i czeska Osada Jizerka - wieś, która powstała w XVI wieku. Walonowie szukali tutaj szafirów w potokach.
Izerka – Kleine Izere – to jedna z najwyżej położonych miejscowości w Czechach (862 m npm). Miejscowość została założona przed rokiem 1539 i była zamieszkiwana tylko sezonowo. Osadę stopniowo zaludniali stali mieszkańcy, na początku byli to drwale i pasterze, a następnie pracownicy huty szkła. W 1769 roku liczyła Izerka liczyła siedem domów. W chwili obecnej w Izerce większość domów jest wykorzystywana do celów turystycznych. Szczególnie warte wspomnienia jest tutaj jej czasowe odcięcie od świata zimą. Zdarza się, że dojazd samochodem do Izerki jest niemożliwy ze względu na zalegające zaspy śnieżne. Swoją siedzibę ma tutaj czeski odpowiednik GOPRu.
Ciekawym miejscem jest góra i rezerwat przyrody Bukoviec oraz Muzeum Gór Izerskich.
Jak dojechać?
Do Jizerki najlepiej dojechać samochodem drogą E65 w kierunku Tanvaldu. Za mostem na Izerze skręcamy w prawo, gdzie prowadzi nas dobrze widoczny kierunkowskaz. Droga zimą jest odśnieżana i dobrze utrzymana. Na miejscu jest parking, w którym uiścimy opłatę koronami (nie ma możliwości płatności kartą).
fot. archiwum Libereckého kraje
Jedyna w swoim rodzaju iluminacja świetlna, połączona z efektami audio i przewodnikiem, który wcielając się w rolę agenta polskiego wywiadu prowadzi grupę do celu, jakim jest zdobycie niemieckich tajemnic.
Poza przygodą w najnowocześniejszym podziemnym kompleksie w Polsce czekają na Was unikalne eksponaty m.in.:
- części pocisku V-1
- części rakiety V-2,
- części niemieckiego radaru oraz niemieckiej enigmy
Godziny otwarcia
od poniedziałku do niedzieli
W sezonie zimowym od 15 listopada do 15 kwietnia: 10.00 - 17.00
W sezonie letnim od 16 kwietnia do 14 listopada: 10.00 - 18.00
Ceny biletów
12-17 zł
dostępne są bilety rodzinne, grupowe oraz w ramach Karty Dużej Rodziny
Projekt ARADO
ul. Lubawska 1a
58-400 Kamienna Góra
tel.: +48 512 561 292
e-mail: projekt@projektarado.pl
www.projektarado.pl
Wiosna, najlepiej w kwietniu to idealny moment podziwianie krokusów. Rezerwat w Górzyńcu powstał w 1962 roku, ma powierzchnię 3,9 ha. Powstał w celu zachowania naturalnego stanowiska krokusów, tzw. szafrana. Jest to największe skupisko tego gatunku kwiatów w naszym kraju.
Około 75 % obszaru Karkonoszy znajduje się na terenie Czech. Nie dziwi więc, że znajduje się tam wiele ośrodków narciarskich. W bliskiej odległości od Szklarskiej Poręby u naszych czeskich sąsiadów znajdują się rewelacyjne stacje narciarskie.
Warto odwiedzić:
- Sportovni Areal Harrachov
Kompleks sportowy w Harrachovie Łączna długość tras zjazdowych – 7,3 km, łączna długość tras biegowych otwartych - 104 km. Nowoczesny, kompleksowy obiekt narciarski, obejmujący 5 nartostrad oraz 4 wyciągi narciarskie (dwa kanapowe, jeden krzesełkowy i jeden orczykowy).
Bardzo dobry dojazd samochodem do ośrodka (położenie przy głównej drodze), restauracja, szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis, korzystne pakiety rodzinne, honorowana Harrachov Card, która daje zniżkę na skipassy i bezpłatny skibus.
- Rokytnice nad Jizerou
Łączna długość tras zjazdowych – 21,5 km, łączna długość tras biegowych otwartych – 32,5 km. Najwyżej położone i najdłuższe trasy zjazdowe w Czechach. Ogółem: 34 trasy zjazdowe oraz 24 wyciągi narciarskie (2 koleje kanapowe i 22 wyciągi orczykowe).
Na miejscu: szkoła narciarska, wypożyczalnia, serwis, restauracja, parking, tor saneczkowy, snowpark, bikepark.
- Paseky nad Jizerou
Łączna długość tras zjazdowych 10,5 km, łączna długość tras biegowych – 30,7 km. Ośrodek oferuje 12 tras zjazdowych oraz 7 wyciągów (1 kanapowy i 6 orczykowych). Przepustowość – 5440 osób na godzinę. Trasy zjazdowe są szerokie, wytyczone poza granicą lasu, sztucznie dośnieżane. Dla dzieci – park misia Kubika.
Na miejscu: szkoła narciarska, wypożyczalnia, serwis, 2 snowparki, punkt gastronomiczny, parkingi – płatny i bezpłatny.
- Szpindlerowy Młyn- Skiareál Špindlerův Mlýn
Kompleks narciarski Horní Mísečky – Medvědín oraz Svatý Petr, Hromovka, Labská. Łączna długość tras zjazdowych – 24,3 km, łączna długość tras biegowych otwartych – 91,5 km. Przepustowość – 20543 osób na godzinę.
W ofercie znajduje się 20 tras zjazdowych oraz 17 wyciągów (5 wyciągów kanapowych – 6, 4, 3 i 2-osobowych, 12 wyciągów orczykowych).
Na terenie obiektu: szkoła narciarska, wypożyczalnia, serwis, snowpark, restauracja, bezpłatny parking.
fot. Tomáš Rucký
Wodospad Mumlawy (czes. Mumlavský vodopád) to jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów położony niedaleko Harrachova.
Wodospad ma wysokość około 9 m, a kocioł eworsyjny znajdujący się na dnie wodospadu ma głębokość 6 metrów, kaskada natomiast ma wysokość ok. 10 m. Wodospad leży na potoku Mumlawa, który swój początek ma na Mumlawskiej Łące. Następnie wody potoku spływają w kierunku Harrachova tworząc liczne mniejsze i większe kaskady oraz wytworzone na przestrzeni tysięcy lat kotły eworsyjne.
Jak dojść do wodospadu Mumlawy?
Najłatwiej z Harrachova - szlakiem niebieskim z centrum miejscowości w kierunku schroniska Labská bouda bądź szlakiem żółtym łączącym części Harrachova: Rýžoviště i Nový Svět. W pobliżu znajduje się schronisko Mumlavská bouda i lubiana restauracja wycieczkowa "U lišáka" - jest więc gdzie zregenerować siły przed dalszą wędrówką. Droga ta jest asfaltowa, dlatego jest to bardzo dobra perspektywa dla osób starszych oraz rodzin z wózkiem.
Autem, czy pociągiem?
Autem - nieopodal dworca autobusowego w Harrachovie znajduję się płatny parking, z którego od razu wchodzi się na most nad drogą (niebieski szlak), ten spacer do samego wodospadu zajmuję około 20 minut
Pociągiem - przejazd ze Szklarskiej Poręby Górnej do stacji Harrachova. Ze stacji do wodospadu dzieli odcinek około 5 km, jej przejście zajmuje około 1,5 godziny.
fot. archiwum Krkonoše - svazek měst a obcí
Wodospad Panczawy to najwyższy wodospad Karkonoszy oraz Czech. Nie zobaczyć go będąc tak blisko byłoby wielką stratą, a każda z dróg to obcowanie z przyrodą i niesamowicie piękne widoki. Ze Szklarskiej Poręby są różne możliwości dojścia do wodospadu.
Jego wysokość to 148 m, a całkowita wysokość wszystkich kaskad to 250 m. Wodospad położony jest po czeskiej stronie Karkonoszy w Panczawskim Kotle nad Doliną Łaby.
Jak dotrzeć do Wodospadu?
Do Wodospadu Panczawskiego możemy dojść od strony Szrenicy czerwonym szlakiem przez Źródło Łaby, Łabska Bouda. Odległość w jedną stronę to 5,3 km, czas przejścia 1,5 h. Ewentualnie ze Śnieżnych Kotłów żółtym szlakiem, następnie szlakiem czerwonym przez Łabską Boude, odległość to jedynie 2,9 km czas przejścia około 1 h. Trzecim wariantem jest trasa z Harrachova, która jest stosunkowo łatwa, wodospad znajduję się około 1 km od schroniska Łabska Bouda. W letnim okresie można dojechać do Łabskiej Boudy, również od czeskiej strony (Harrachova), autobusem lub wyciągiem Medwiedin.
Okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę.
Pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój (na wys. 775 m n.p.m.) na drodze Sudeckiej napotykamy wyjątkowo ostry, a co za tym idzie niebezpieczny zakręt. Droga niemalże zawraca zataczając łuk ok. 180 stopni).
Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m n.p.m. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180').
Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez niezachowujących należnej ostrożności kierowców.
Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.
Dojście: ul. Buczka, Dworcowa, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.
Jedna z najpopularniejszych atrakcji Piechowic. Drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Dojście do niego jest możliwe kilkoma szlakami: zielonym, niebieskim lub czarnym.
Przy drodze krajowej nr 3 mieści się duży parking, z które dojście na wodospad zajmuje ok. 15 minut. Droga jest szeroka i przystosowana do dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach lub dla rodzin z wózkami dziecięcymi.
Ceny biletów
cena biletu od 4 zł do 20 zł
aktualne ceny na stronie www
https://kpnmab.pl/oplaty-i-znizki
Karkonoski Park Narodowy
https://kpnmab.pl
Siedziba walonów, którzy byli spadkobiercami średniowiecznych mistrzów w wydobyciu i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu.
Dla grup powyżej 20 osób przewidziano "animacje":
Godziny otwarcia
codziennie 10.00 - 15.00
lipiec-sierpień 9.00 - 17.00
Ceny biletów
Turyści indywidualni - wstęp darmowy.
Grupy zorganizowane (powyżej 20 osób) godzinna prelekcja - 10 zł od osoby.
Obowiązuje jej wcześniejsza rezerwacja pod nr tel.: +48-757-172-956.
STARA CHATA WALOŃSKA
ul. Kołłątaja 12
58-580 Szklarska Poręba
tel.: +48 75 717 29
Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach, jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. i spada trójstopniową kaskadą do przepięknego wąwozu.
Za środkową kaskadą natrafimy na tzw. "złotą jamę" - częściowo wykutą przez walończyków jaskinię, w której znajdują się skupiska pegmatytu i ametystów.
Wyjątkowość okolicy może potwierdzić fakt, iż u stóp wodospadu w Wąwozie Kamieńczyka były kręcone sceny do znanego wszystkim dzieciom filmu Opowieści z Narnii – Książę Kaspian.
Wytchnienie można znaleźć tuż przy wodospadzie - w schronisku Kamieńczyka.
Ceny biletów
cena biletu od 3,5 zł do 20 zł (bilet trzydniowy)
aktualne ceny na stronie www
https://kpnmab.pl/oplaty-i-znizki
Karkonoski Park Narodowy
https://kpnmab.pl
Chyba nie ma osoby, który nie spodobałaby się zlokalizowana w Szklarskiej Porębie interaktywna Wystawa Kloców LEGO. Na terenie ekspozycji można zobaczyć m.in. wielkie makiety:
WYSTAWA - SKLEP - STREFA ZABAW
Godziny otwarcia
codziennie 10.00 - 18.00
wakacje i ferie 10.00 - 20.00
Ceny biletów
dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny
dostępne bilety: ulgowe, normalne, grupowe
http://wystawazklockow.pl/bilety/
WYSTAWA KLOCKÓW LEGO
ul. Jedności Narodowej 5,
58-580 Szklarska Poręba
centrum, naprzeciwko poczty
http://wystawazklockow.pl/
Unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów ozdobnych i szlachetnych, najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi i wytwory rąk człowieka.
- oglądanie strefy bezpłatnej
- płatna część wystawowa – na pow. ok. 450 m2 na dwóch poziomach budynku
- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w czasie ok. 45 min.
- sklep mineralogiczny
- warsztaty mineralogiczne
Godziny otwarcia
10.00 - 17.00
Ceny biletów
8 - 12 zł
oraz bilety grupowe
Muzeum Ziemi JUNA
ul. Jeleniogórska 9
58-580 Szklarska Poręba
https://muzeumziemi-juna.pl
Odwiedź Leśną Hutę i poznaj wielowiekową tradycję hutnictwa. Mistrz Henryk Łubkowski, na Twoich oczach wyczaruje szklane ozdoby, naczynia lub wazony, a to wszystko z wykorzystaniem dawnych narzędzi i form kuglerskich.
Godziny otwarcia
pn - sb 10.00 - 18.00
ndz 10.00 - 15.00
Ceny biletów
od 5 do 10 zł
LEŚNA HUTA
ul. ul. Kołłątaja 2
58-580 Szklarska Poręba
http://www.lesnahuta.pl/
Osada, w której możesz spotkać hutnika, kowala, płatnerza, garncarza, tkacza, snycerza, cieślę, powroźnika, piekarza czy kurzaka - częściowo zapomniane zawody rzemieślników Walońskich. Miejsce, które nie jest skansenem, lecz prawdziwą osadą przeniesioną w dzisiejsze czasy.
Godziny otwarcia
codziennie 8.00 - 22.00
W wakacje - 6 dni w tygodniu 10.00 - 15.00
Ceny biletów
10 - 16
aktualne ceny na stronie
https://zelaznytygiel.pl/cennik
Osada Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów
ul. 1 Maja 66a
58-580 Szklarska Poręba
tel.: +48 726 541 852
https://zelaznytygiel.pl
Zachwyć się kunsztem mistrzów hutnictwa i odwiedź Hutę Julia w Piechowicach.
Godziny otwarcia
codziennie, także w święta
Huta Julia
ul. Kryształowa 73 (dawna Żymierskiego),
58-573 Piechowice
tel.: +48 75 761 24 13
http://hutajulia.com/
Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 536 150 050
+48 75 761 58 09
+48 75 769 38 54
recepcja@czarnykamien.com