Białe Skały (Weißbachstein) znajdują się na wysokości 745 m n.p.m. Są doskonale widoczne z okien Czarnego Kamienia.
Skalna ściana została odsłonięta wraz z podcięciem zbocza na potrzeby budowy linii kolejowej wraz z dworcem kolejowym. Skałki z miejsca stały wówczas atrakcją turystyczną, a prawdziwe oblężenie przeżyły 25 czerwca 1902 roku, kiedy pierwszy pociąg dotarł do Szklarskiej Poręby.
Odkryte dzięki kolei skałki, turyści odwiedzali zarówno ze względu na piękną panoramę miasta ale również z uwagi na ich niezwykle interesującą geologiczną strukturę. Cały masyw składa się z rozdzielonych, silnie spękanych filarów, z wyraźnie zaznaczonym ciosem granitowym.
Na szczycie skał znajdziemy niezwykle liczne kociołki wietrzeniowe – dość regularne koliste zagłębienia. Ich powstanie nie jest do końca wyjaśnione. Istnieją dwie najważniejsze teorie. Pierwsza mówi wirach lodowych z czasów wielkiego zlodowacenia. Druga, bardziej popularna wskazuje na wodę, która ściekając ze skał drąży nawet tak twardą skałę jak granit. Dodatkowo w zimie, kiedy zbierająca się zagłębieniach woda zamarzała, zwiększając swoją objętość i rozsadzając skały.
Regularne kształty kociołków w dawnych latach budziły podejrzenia, iż zostały wytworzone nie siłami natury a ludzką ręką. Przypisywano im metafizyczne właściwości. A jeszcze XIX wieczne źródła sugerują, że mogły być miejscami pogańskiego kultu i składania ofiar. Dlatego nazywano je misami ofiarnymi (Opferkessel).
Całość formacji szczytowej Białych Sakł przypomina mały lecz skomplikowany skalny labirynt. Pełno tu ciasnych przejść i przelotowych szczelin. Na końcu jednej z takich szczelin natrafimy na stalową drabinkę dzięki której możemy wdrapać się wyższy poziom skał i stamtąd cieszyć oko widokiem panoramą miasta. Patrząc lekko w prawo dostrzeżemy bez trudu nasz rodzinny Apart Hotel.
Tuż obok Białych Skał, w stronę szczytu Hutniczej Górki prowadzi czerwony szlak turystyczny - Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Ten najważniejszy szlak Karkonoszy, biegnący ich głównym grzbietem, ma swój początek właśnie na Hutniczej Górce. To także bardzo popularna trasa na Wysoki Kamień. Trasa jest łatwa i można ją bez problemu pokonać także z małymi dziećmi.
Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 536 150 050
+48 75 761 58 09
+48 75 769 38 54
recepcja@czarnykamien.com