Ośmiokątna kamienno - ceglana wieża widokowa, o smukłej sylwetce i 24 metrowej wysokości, stojąca na szczycie góry Hvězda, bywa zwykle nazywana Królową Gór Izerskich.
Štěpánka, bo o niej mowa, stoi na wysokości 958 m n.p.m. Gdyby nie fakt, że budowano ją na raty byłaby najstarszą tego typu budowlą w Górach Izerskich. Jej budowę rozpoczęto już w 1847 roku aby ułatwić arycksięciu Stefanowi Wiktorowi Habsburgowi (gubernatorowi Czech) obserwację postępu prac przy budowie drogi karkonoskiej łączącej Liberec z Trutnovem. Postawienie wieży zarządził książę Kamil Rohan, właściciel tych ziem.
Prace jednak jeszcze w tym samym roku przerwano, po wybudowaniu ledwie sześciu metrów wieży. Bowiem arycksiąże Stefan Wiktor przeniósł się na Węgry, gdzie został palatynem. Przez ponad 40 lat nieukończona budowla niszczała, choć miejsce stało się popularne wśród turystów.
W 1888 roku sędziwy książę Rohan sprzedał rozpadającą się wieżę górskiemu stowarzyszeniu z Příchovic. W porozumieniu z władzami wsi budowę dokończyła sekcja Kořenov DGVJI (Deutscher Gebirgsverein für Jeschken- und Isergebirge). Projektantem obiektu był profesor Brausenwetter z Liberca. Dobudowano wówczas jej węższą część. Wieża została otwarta 14 sierpnia 1892 roku przy udziale ośmiu tysięcy.
Fakt, że Štěpánka była budowana na raty, sprawił, że ma dwa tarasy widokowe. Na dolnym, odkrytym tarasie widokowym Księcia Rohana, jest wyryta i opisana mapa miejsc i wzgórz widocznych z wieży Stepanka. By wejść na górny, oszklony taras, trzeba pokonać 81 schodów. Z jej szczytu rozciąga się panoramiczny widok na czeskie i polskie Góry Izerskie i Karkonosze. Widać stąd dobrze Szrenicę i Śnieżne Kotły.
Do wieży można dojść pieszo po oznaczonych trasach turystycznych z Tanvaldu, Kořenova i Příchovic, samochodem można dojechać aż do schroniska Hvězda ok. 300 m pod szczytem. Ze Szklarskiej Poręby jest tu tylko 20 km.
Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 536 150 050
+48 75 761 58 09
+48 75 769 38 54
recepcja@czarnykamien.com