Skituring, zwany również narciarstwem backcountrowym lub off roadowym, to znana od wieków dyscyplina, która łączy narciarstwo z przemierzaniem długich górskich szlaków.
Backcountry" w języku angielskim oznacza 'pustkowie', co najlepiej obrazuje przeznaczenie tego rodzaju nart. Narty backcountry przeznaczone są do turystyki narciarskiej w trudniejszych warunkach, także w górach, gdzie występują głębsze śniegi, nierówności terenu podejścia, zjazdy, trawersy. To także narty na ambitne wyprawy w plener. Narty backcountry są szersze od nart śladowych, charakteryzuje je mocna konstrukcja z drewna – odporna na złamania.
Korzyści i zalet płynących z uprawiania skituringu nie brakuje, co jednak najważniejsze, w ten sposób w górach przemieszczać się może każdy. Pradawni prekursorzy narciarstwa z dwóch desek uczynili środek lokomocji, sprawdzający się w przysypanej śniegiem Skandynawii, czy zmrożonej Syberii. Skituring w Polsce znany jest zaledwie od 10-20 lat, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. W Karkonoszach istnieje kilka wypożyczalni sprzętu do skituringu, znajdują się w Szklarskiej Porębie i Karpaczu, jedna z nich umiejscowiona jest również w Kotlinie Jeleniogórskiej. Odkrywanie Karkonoskich terenów jest wspaniałą formą spędzania wolnego czasu, dodatkowo technika poruszania się na nartach skiturowych pozwala nam dotrzeć praktycznie wszędzie.
Niezależność od wyciągów to kolejna wygoda, a bezpośredni kontakt z naturą zapoznaje turystę z dziką, ale i najprawdziwszą częścią Karkonoszy i Gór Izerskich. Dzięki temu możemy doświadczyć i zobaczyć znacznie więcej. Bądź co bądź, Śnieżki na nartach skiturowych nie zdobędziemy. Od strony Domu Śląskiego jest to niemożliwe z uwagi na udostępnienie tego odcinka tylko do celów turystyki pieszej. Prowadząca na Śnieżkę Droga Jubileuszowa również odpada, ponieważ w okresie zimowym zazwyczaj jest zamknięta. Skituring jest zdecydowanie szybszą formą przemieszczania się, w porównaniu do wędrówek na rakietach śnieżnych czy też pieszych wycieczek. Skitury to narty przystosowane zarówno do zjazdów, jak i podchodzenia. Śmiało można rzec, że łączą w sobie cechy nart zjazdowych z biegowymi. Charakteryzuje je lekkość, która, szczególnie dla początkujących, jest sporym ułatwieniem w zapoznaniu się ze sprzętem.
Na backcountry technika ma być nie tyle ładna i poprawna, co skuteczna. Aby nauczyć się skutecznie i efektywnie poruszać na nartach w terenie, potrzebne jest doświadczenie, które można zdobyć jedynie podczas wycieczek, najlepiej pod okiem zaawansowanych narciarzy. Umiejętność dostosowania techniki do warunków, to także umiejętność rozpoznawania rodzaju śniegu i wiedza o tym, jak nasze narty się w nim zachowają.
Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 536 150 050
+48 75 761 58 09
+48 75 769 38 54
recepcja@czarnykamien.com