Wielki granitowy blok skalny osadzony na czterech wyrzeźbionych stopach to niezwykła atrakcja, którą znajdziemy w nieczynnym kamieniołomie Wiciarka.
Na pomysł ustawienia rzeźby w dawnym wyrobisku wpadł lokalny artysta Zbigniew Frączkiewicz. Inspiracją do powstania projektu "100 Ton" stała się bryła granitowa o takim ciężarze, znajdująca się w lesie, w nieczynnym wyrobisku, 3 km od centrum Szklarskiej Poręby. Z dostępnych informacji wynika, że kamień odstrzelono w latach 50 - tych ubiegłego wieku. Miał trafić do Warszawy jako materiał na rzeźby ustawione przed budowanym wówczas Pałacem Kultury i Nauki.
W Szklarskiej Porębie znajdują się, jedyne w Polsce, eksploatowane złoża unikalnego Granitu Karkonoskiego. Był on od wieków skarbem dla ludzi żyjących w Górach Izerskich i Karkonoszach. Zbigniew Frączkiewicz podkreśla, że od chwili jego ujrzenia w latach 80 - tych ubiegłego wieku stał się jego rzeźbiarska obsesją , fascynując skalą i energią.
Rzeźba 100 TON zrealizowana bez ingerencji w bryłę autentycznego bloku granitu dziś jest niejako obiektem kultowym, kamieniem magicznym ustawionym w hołdzie tym, którzy od wieków mozolnie wydobywają granit, często płacąc za trudną i niebezpieczną pracę własnym życiem.
Dzieło powstało w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego. Aby osadzić blok na stopach trzeba było owe 100 ton podnieść na wysokość 130 cm. Stopy na których stoi blok Stopy z izerskiego granitu wykonane zostały podczas pleneru, przez artystów z Czech i Polski. Wśród nich są artyści mieszkający w Szklarskiej : Grzegorz Pawłowski i Maciej Wokan.
W ten sposób powstała niezwykła w skali europejskiej rzeźba, która wyróżnia Szklarską Porębę na tle wielu innych miejscowości turystycznych.
Spacer do kamieniołomu Wiciarka to idealny pomysł na łatwą i ciekawą wycieczkę przez izerskie zakamarki. Od stacji kolejowej Szklarska Poręba Huta idziemy początkowo wzdłuż toru kolejowego. Na dobrze oznakowanym skrzyżowaniu wchodzimy na starą górniczą drogą, która zaprowadzi nas do tego niezwykłego miejsca gdzie na własne oczy możemy obejrzeć wnętrze Gór Izerskich.
Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 536 150 050
+48 75 761 58 09
+48 75 769 38 54
recepcja@czarnykamien.com