Stara kopalnia pirytu w Szklarskiej Porębie Dolnej pozostaje jednym z mniej znanych miejsc, chociaż coraz częściej odwiedzana jest przez wycieczki zorganizowane przez biura podróży Szlakiem Walońskim. Indywidualni turyści zdarzają się tu sporadycznie, co czyni to miejsce jeszcze bardziej urokliwym dla odkrywców.
Historia tego miejsca sięga już XIII wieku, gdy Szklarska Poręba była centrum poszukiwań i prac górniczych. Eksploatowano tu głównie kwarc potrzebny do produkcji szkła, a także znaleziono złoto. Jednak to piryt, zwany "Złotem Głupców", znalazł swoje zastosowanie przy produkcji kwasu siarkowego, farb, atramentu i prochu strzelniczego.
Kopalnie pirytu powstały w XVI wieku, a eksploatację prowadzili walończycy. Pomimo kilku przerw, główny rozwój nastąpił po 1773 roku, kiedy to otwarto nową witrołęnię. Dzięki temu wydobywano około 400 ton pirytu rocznie. Kopalnię zamknięto na początku XIX wieku.
Dzisiejszy wygląd wyrobiska znacznie różni się od pierwotnego, ze środkową częścią, która uległa zawaleniu. To miejsce pełne tajemniczej atmosfery, łatwo dostępne dla odwiedzających. Warto zobaczyć górniczy skalny most oraz wnętrze kopalni, gdzie wysoki korytarz stopniowo się zwęża. Komora wydobywcza, zbudowana na planie koła oraz dwupoziomowa komora dodają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.
Ta historyczna kopalnia pirytu stanowi fascynującą atrakcję dla Gości Czarny Kamień RESORT&SPA, zbudowanego w miejscu o bogatych górniczych tradycjach., zaś w samym Czarny Kamień RESORT&SPA znajduje się studnia poszukiwaczy skarbów, ale o tym już w następnym artykule…
Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 536 150 050
+48 75 761 58 09
+48 75 769 38 54
recepcja@czarnykamien.com